Reti – ČO? Retinopatia

Čo je to RETINOPATIA? Slangovo ROP-ka, skratka z angl. retinophaty of prematurity, je očné ochorenie, potencionálne oslepujúce, ktoré postihuje nezrelú sietnicu vašich prematúrnikov.

Vysvetlenie pojmov:

 • prematúrny = nedonosený, predčasne narodený
 • gestačný týždeň = týždeň, v ktorom nastal pôrod
 • refrakčná chyba = ochorenie oka, t.j. ďalekozrakosť, krátkozrakosť
 • strabizmus = škúlenie
 • sietnica = anatomická časť oka nevyhnutná pre videnie
 • vaskularizácia = rast ciev
 • avaskulárny = bezcievny

Predčasne narodené detičky nemajú v čase pôrodu dokončený vývoj všetkých orgánov, jedným z nich  je aj oko. Najviac ohrozené sú deti narodené pred 32.gestačným týždňom, s hmotnosťou menej ako 1500g. Podstatou ochorenia je nezrelosť sietnice. Nenachádza sa v nej dostatok dozretých ciev, ktoré ju vyživujú a časť sietnice je dokonca avaskulárna (bezcievna). Je v nej obmedzený prísun kyslíka, živín. Neskôr sa začne vyvíjať patológia, ktorá spôsobuje retinopatiu.  Vzniknú atypické cievy, ktoré sietnicu poškodzujú, môžu spôsobiť refrakčné chyby oka  (ďalekozrakosť, krátkozrakosť) až slepotu pre odlúčenie sietnice z jej anatomického postavenia v oku.

Štádiá retinopatie a ich prognóza:

 1. a 2. štádium ochorenia sa zväčša upraví spontánne J, zvyčajne nie je nutný lekársky zásah, detičky však majú zvýšenú pravdepodobnosť rozvoja strabizmu (škúlenie) či refrakčných chýb oka
 2. štádium má za následok vysoký výskyt refrakčných chýb oka s potrebou nosenia okuliarov, dôležité je pravidelné sledovanie, pretože riziko odlúčenia sietnice je aj v neskoršom veku
 3. štádium, v prípade že nie je postihnutá žltá škvrna (miesto najostrejšieho videnia) funkčné videnie je dobré, ak je ale postihnutá, dieťatko rozozná len svetlo a tieň
 4. štádium znamená absolútnu stratu videnia

 

Pri ťažšej forme (od prechodu medzi 2. – 3.štádiom a vyššie) je vo väčšine prípadov nevyhnutný operačný zákrok. Nemožno však vylúčiť, že aj pri ťažšej forme sa cievy dokážu vyvinúť samé a operačný zákrok nebude potrebný.

 

 

Diagnostika:

Naši kolegovia, oční lekári, vyšetria detičky v rámci novorodeneckých skríningov metódou nazývanou nepriama oftalmoskopia, čo je bezkontaktné sledovanie očného pozadia pomocou prístroja oftalmoskop. Pred samotným vyšetrením sestričky očnými kvapkami zabezpečia rozšírenie zreničiek (anatomická časť oka), skontroluje sa celá sietnica, s dôrazom na  jej okrajovú časť, kde problém vzniká najčastejšie. Vyšetrením sa zistí v akom stave je sietnica a cievy zodpovedné za  jej výživu. Na základe toho potom lekár určí štádium ochorenia a možnosti liečby.

Liečba:

V súčasnosti existujú 2 možnosti liečenia vašich drobcov, obe sú realizované na operačnej sále v celkovej anestézii:

 • laserová metóda – odborne diólaserová koagulácia, tzv. splývajúce zásahy – painting metóda prináša veľmi dobré výsledky, benefitom je aj skrátenie času operácie o polovicu (t.j. do 60 minút)
 • intravitreálne injekcie antirastových látok – injekcie aplikované do vnútra oka. Ide o podávanie látok, ktoré blokujú účinok rastového faktora, ktorého nadprodukcia spôsobuje ROP. Takto zabraňujú chorobnému rastu ciev. Využívajú sa pri ťažších prípadoch, kde by liečba laserom mohla byť neúčinná.

V súčasnosti môžeme hovoriť o veľkom posune v liečbe, ktorá dosahuje výborné výsledky.

 

Pooperačná starostlivosť:

Na 2. deň od operácie absolvuje váš poklad kontrolné očné vyšetrenie. Pooperačne, v dĺžke 7 dní, sa mu do očí aplikujú očné kvapky. Ďalšie kontroly a sledovania malého pacienta sú veľmi individuálne, záležia od vaskularizácie (rastu ciev) sietnice a od celkového klinického stavu dieťatka (prítomnosť iných ochorení, reakcia na anestéziu, atď.).

 

Čo dodať na záver? Niekedy sú slová zbytočné, veď uznajte sami, že pokiaľ okuliare budú jedinou „komplikáciou´´, niet nad taký módny doplnok, viď náš model Wolfík (narodený v 24. gestačnom týždni).